Σχολική γιορτή Χριστουγένων 2014

23 ΔΕΚ, 2014 ΝΕΑ

Σχολική γιορτή Χριστουγένων 2014
Η Αγάπη και η Ειρήνη, λοιπόν, την οποία έψελναν οι άγγελοι, ήταν αγάπη και η ειρήνη μεταξύ του Θεού και των ανθρώπων, η παρουσία του Χριστού στη ζωή του κάθε ανθρώπου, η οποία ξεχειλίζει, σκορπίζεται και μεταμορφώνει όλο τον κόσμο γύρω του, την οικογένεια, δουλειά, σχολείο, την τάξη του, τα πάντα.
Αν ο άνθρωπος ενωθεί με το Χριστό, τότε μόνο θα επικρατήσει η αληθινή αγάπη και η αληθινή ειρήνη στον κόσμο. Χριστούγεννα σημαίνουν συμμετοχή στο Μυστήριο της Θείας Κοινωνίας το πρωινό της 25η ς Δεκεμβρίου. Εκεί βρίσκεται το αληθινό νόημα της Εορτής.
Εκεί κατεβαίνει ο Χριστός, κι αν βρει καρδίες καθαρές, ανοικτές και ζεστές, εισέρχεται και γεννιέται, όπως γεννήθηκε στην καρδιά του γ. Ιάκωβου. Εύχομαι, λοιπόν, στον καθένα να ζήσει φέτος μοναδικά, χαρούμενα και ευτυχισμένα Χριστούγεννα, και προσωπικά και οικογενειακά και σχολικά. Όπως το πρωί της μέρας των Χριστουγέννων μπαίνουμε πριν ξημερώσει και βγαίνουμε με την ανατολή, έτσι και στη ζωή του καθενός, η φετινή γέννηση του Χριστού εύχομαι ολόψυχα να διαλύσει όλα τα σκοτάδια της ζωής του καθενός μας.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους.