Ξεκίνησαν οι εγγραφές στο 6ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ Λάρισας

Το 6ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Λάρισας βρίσκεται στο τέρμα της οδού Καρδίτσας, είναι εύκολα προσβάσιμο και συνδέεται με το κέντρο της πόλης με το αστικό ΚΤΕΛ Νο 4. Το ωράριο λειτουργίας του είναι 17:30 με 22:00 και λειτουργούν σε αυτό οι κάτωθι τομείς με τις αντίστοιχες ειδικότητες. 1.Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και ειδικότητες α) Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών 2. Τομέας Μηχανολογίας και ειδικότητες α) Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών β) Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού γ) Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου δ) Τεχνικός Οχημάτων 3. Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού και ειδικότητες α) Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων β) Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών • Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη για το σχολικό έτος 2019-2020 υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ.» μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr από την 22η Μαΐου την έως 17η Ιουνίου 2019 και ώρα 00:00. Για την είσοδο στην εφαρμογή e-εγγραφές, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis). Σε περίπτωση ανήλικου/ης μαθητή/τριας χρησιμοποιούνται οι κωδικοί taxis του γονέα ή κηδεμόνα. • Μετά την οριστική κατάταξή τους σε συγκεκριμένο ΕΠΑ.Λ οι ενδιαφερόμενοι/ες θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr) και οφείλουν να παρουσιαστούν από την 20η έως και την 28η Ιουνίου 2019 για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής ή μετεγγραφή τους προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που απαιτούνται κατά περίπτωση. • Στη δεύτερη φάση εγγραφών Μαΐου-Ιουνίου από 25 Ιουνίου 2019 και ώρα 09:00 έως 28 Ιουνίου 2019 και ώρα 15:00 μπορούν να υποβάλουν Ηλεκτρονική Αίτηση: Οι παραπεμπόμενοι/ες μαθητές/τριες Γυμνασίων, ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι/ες περιμένουν την έκδοση αποτελεσμάτων από τη δεύτερη εξεταστική περίοδο του Ιουνίου α) εάν δεν έχουν απορριφθεί, ισχύει η αρχική Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής – Δήλωσης προτίμησης που είχαν ενδεχομένως υποβάλει και ενημερώνονται για την τοποθέτησή τους μετά το πέρας της Β’ φάσης Ηλεκτρονικών Αιτήσεων του Μαΐου – Ιουνίου, β) εάν έχουν απορριφθεί, υποβάλουν νέα Ηλεκτρονική Αίτηση, κατά τη διάρκεια της δεύτερης φάσης εγγραφών γ) όσοι/ες δεν έχουν υποβάλει Ηλεκτρονική Αίτηση για λόγους ανωτέρας βίας. Οι εν λόγω ενδιαφερόμενοι/-ες αφού ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes για το – ΕΠΑ.Λ εγγραφής τους, θα ολοκληρώσουν την εγγραφή κατά τη μέρα λειτουργίας των ΕΠΑ.Λ από την 1η έως την 5η Ιουλίου 2019. Στην ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου από την 2η έως την 11η Σεπτεμβρίου 2019 σε υπάρχοντα/διαμορφωμένα τμήματα μπορούν να εγγραφούν: • Οι μαθητές/τριες που αδυνατούσαν να εγγραφούν για λόγους ανωτέρας βίας ( π.χ. λόγοι υγείας, σοβαροί οικογενειακοί λόγοι κ.α.). • Οι παραπεμπόμενοι/ες μαθητές/τριες στην ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου. • Κατ’ εξαίρεση, οι απόφοιτοι ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. του σχολικού έτους 2018-2019, οι οποίοι επιθυμούν να εγγραφούν στη Β’ τάξη ΕΠΑ.Λ. για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας. • Όσοι/-ες δεν υπέβαλαν Ηλεκτρονική Αίτηση στις ανωτέρω προβλεπόμενες ημερομηνίες δύνανται να καταθέσουν εκπρόθεσμη Ηλεκτρονική Αίτηση από την 12η έως την 21η Σεπτεμβρίου 2019 η οποία θα πραγματοποιηθεί μετά από έγκριση του οικείου/ας Διευθυντή/ντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε υπάρχοντα τμήματα. Δικαίωμα για εγγραφή έχουν όσοι διαθέτουν:  Απολυτήριο Γυμνασίου ή Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας  Απολυτήριο όλων των τύπων Λυκείων. Οι μαθητές εγγράφονται στη Β’ τάξη και παρακολουθούν μόνο τα μαθήματα του τομέα  Πτυχίο ΤΕΛ, ΤΕΣ, ΤΕΕ. Οι μαθητές εγγράφονται στη Β’ τάξη  Ως απόφοιτος ΕΠΑΛ μπορεί να αποκτήσεις: o 2ο πτυχίο ειδικότητας ίδιου Τομέα με εγγραφή στη Γ’ τάξη. o 2ο πτυχίο ειδικότητας διαφορετικού Τομέα με εγγραφή στη Β’ τάξη. Πληροφορίες δίνονται στο τηλέφωνο 2410-622550.